Spływ kajakowy Białką Lelowską

Miejscowość:
Lelów
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

 O rzece Białce Lelowskiej

Białka Lelowska wypływa na bezleśnych, pagórkowatych terenach Progu Lelowskiego, w pobliżu wsi Irządze, położonej na zachodnich krańcach województwa śląskiego, tuż przy granicy z województwem świętokrzyskim. Rzeka płynie na północ, mija Lelów, Białą Wielką i Wąsosz, by, po pokonaniu niespełna 27 km od źródeł, zasilić wody Pilicy w miejscowości Koniecpol. Białka Lelowska płynie głównie w naturalnym korycie, jej dno jest piaszczyste, a wody zaliczają się do I klasy czystości.

Spływ kajakowy Białką Lelowską

Spływ Białką można rozpocząć w Lelowie. Co ciekawe Białka Lelowska słynie bardziej z organizowanych tutaj spływów pontonowych, rozpoczynających się w okolicy zalewu w Lelowie, jednak z powodzeniem można również płynąć kajakiem, który można zwodować przy moście drogowym na DK 46 w Lelowie. (w okolicy skrzyżowania z droga wojewódzką nr 794)  Białka jest spławna aż do ujścia do Pilicy w Koniecpolu, jednak znakowany szlak kajakowy kończy się kilkaset metrów przed ujściem, ze względu na dwie trudne przenoski na krótkim odcinku do ujścia oraz fakt, że na wysokości Koniecpola zarówno  Białka, jak i Pilica, do której Białka uchodzi, mają uregulowany charakter, nieciekawy z punktu widzenia kajakarzy.

Spływ pontonowy Białką jest ciekawą propozycją dla odwiedzających Lelów. Trasa spływu ma swój początek w przystani przy zalewie i prowadzi przez północny Lelów i dalej krętym korytem do Białej Wielkiej. Tutaj kończy się spływ przy zabytkowym młynie. Przybliżony czas spływu to 2 godziny (5km). Druga trasa zaczyna się krótką rozgrzewką na trasie rodzinnej lecz po mecie pierwszej trasy zaczyna się przygoda. Odcinek „Rodzinny” charakteryzuje się spokojem tak tu nie można liczyć na nudę. Przypływ prędkości skutkuje również podniesieniem się adrenaliny. Ruiny starych młynów oraz mostów, zwalone drzewa tkwiące w wodzie wymagające od zespołu współpracy i zgrania. Istna wyprawa w nieznane. Brak zasięgu w telefonach, wszędzie dzika natura, rzeka i My. Trud trasy wymusił wprowadzenie minimalnego progu wiekowego – 14 lat. Spływ jest przyjemny a malownicza rzeka czysta i spokojna. To wyjątkowe miejsce, które idealnie nadaje się dla dzieci. Można tu spotkać nawet raki a przy większym szczęściu bobra.

ZOBACZ INTERAKTYWNĄ MAPĘ SZLAKU:

POBIERZ MAPĘ W PDF

Wyświetlenia:  3755
Lokalizacja:

Ul. Górecka 2a
42-235 Lelów
Gmina: Lelów
Powiat: częstochowski


Region turystyczny: 
Jura Krakowsko-Częstochowska
Lokalizacja: 
Nad wodą, W mieście
Kategoria: 
Aktywnie

Kontakt:
Telefon komórkowy: +48 500 813 385

Strona internetowa: http://ivvv.linuxpl.info/
Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Żeglarstwo

Dostępność Sezonowy
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Zakwaterowanie w pobliżu
Lelów
0.47 km
Gastronomia w pobliżu
Lelów
0.22 km
Nakło
5.86 km
Wydarzenia w pobliżu
Złoty Potok
2023-08-05
13.48 km
Impreza plenerowa o charakterze rodzinnym. Konkursy i popisy kulinarne związane z potrawami z pstrąga (Pstrągarnia w Złotym Potoku jest jedną z najstarszych w Europie). Spotkanie z "gotującą" gwiazdą, liczne koncerty muzyczne, widowisko dla dzieci, konkursy dla publiczności otwarty konkurs płukania złota.
Żarki
2023-06-23
18.20 km
Zapraszamy Was na coroczne pozaziemskie wydarzenie, przygotujcie się na noc pełną duchów, dreszczyku, emocji w biegu. Przygotujcie się na niezapomnianą atmosferę, tajemnicze zjawiska i niecodzienne spotkania z duchami (bo z przyszłości to bez sensu).
Żarki
2023-06-17
18.57 km
„Sztuka przemysłu”, czyli XIV edycja święta Szlaku Zabytków Techniki. 17 czerwca 2023 w Starym Młynie Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach czeka mnóstwo atrakcji.
Żarki
2023-06-10
18.80 km
Rękodzieło i ,, smaki Żarek " na Kupieckim Sąsieku w Żarkach,.
Żarki
2023-06-08
19.26 km
W gminie Żarki będzie aktywnie i atrakcyjnie. Multimedia, kreatywne warsztaty, pokazy, spotkania ze zwierzętami i wiele innych atrakcji czeka na Was!