Spływ kajakowy Białą Przemszą

Miejscowość:
Sławków
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

O Białej Przemszy

Biała Przemsza uznawana jest za lewy dopływ Przemszy, najważniejszej rzeki Zagłębia Dąbrowskiego. Już w okresie międzywojennym doceniano jej walory turystyczno-krajobrazowe, organizując na niej spływy kajakowe. Rzeka o długosci prawie 64 km  ma żródła w okolicach Wolbromia na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, i płynie w kierunku zachodnim,  otrzymujac po drodze dopływy czystych potoków jurajskich. Następnie pokonuje tereny Pustyni Błędowskiej, dzieląc ją na pół, gdzieniegdzie zanikając nawet wśród piasków. Najciekawszy odcinek Białej Przemszy zaczyna się od Okradzionowa - Biała Przemsza tworzy tytaj przełom nazywany od stulecia Szwajcarią Zagłębiowską. Tutaj zaczyna się szlak kajkaowy na Białej Przemszy, który prowadzi az do jej ujścia do Przemszy na styku Sosnowca i Mysłowic.  

Spływ kajakowy

Spławny odcinek Białej Przemszy  zaczyna się w Okradzionowie i prowadzi aż do ujścia rzeki do Przemszy na na styku Sosnowca i i Mysłowiczw, na Trójkąci Trzech Cesarzy – miejscu, gdzie zbiegały się do 1918 r. granice trzech zaborów: pruskiego, austriackiego i rosyjskiego.. Jednak najpopularniejszy wśród kajakarzy odcinek rzeki zaczyna się w Sławkowie i prowadzi do Sosnowca-Maczek. To odcinek w sam raz na jednodniowy spływ kajakowy, ale dla doświadczonych i wytrzymałych kajakarzy. Rzeka na tym odcinku może zauroczyć leśnymi krajobrazami, urozmaiconym biegiem oraz czystą wodą, w której występują nawet pstrągi, ale szlak kajakowy na Białej Przemszy jest szlakiem trudnym ze wzgledu na bardzo dużą ilość zwałkowych drzew i silny nurt wody. Szlak kajakowy nie został  dotychczas oznakowany, ze względu na zmieniającą się sytuację w kwestii poziomów wody, związaną z czasowym zaniknięciem dopływów Białej Przemszy (Sztoły i Białej) z powodu likwidacji kopalń w Bukownie. Należy jednak podkreślic, że oznkaowanie kajakowe na tej rzece jest planowane w najbliższej przyszłości. Niemniej jednak spływy kajakowe na Białej Przemszy są organizowane, chociaż nie o każdej porze roku jest spływ jest możliwy. Najlepiej zadać sią w tej kwestii na opinię organizatorów spływów działających na Białej Przemszy. 

 

ZOBACZ INTERAKTYWNĄ MAPĘ SZLAKU:

 

fot. B. Szaro paragonzpodrozy.pl

Biała Przemsza, fot. przemsza.pl

Spływ Białą Przemszą, fot. przemsza.pl

Spływ Białą Przemszą, fot. przemsza.pl

Spływ Białą Przemszą, fot. przemsza.pl

 

Wypożyczalnie kajaków i spływy kajakowe

1. Kajaki Przemsza - tel. 600 087 768, mail: info@przemsza.pl, http://przemsza.pl

2. MOSiR Sosnowiec -  tel.  32 299 64 38, tel. kom.: 601 460 091; 512-998-894,  sport@mosir.sosnowiec.pl

3. Kajakomania - tel. +48 601 563 841, mail: info@kajakomania.pl www.kajakomania.pl

4. Świat Kajaków - tel. 780 080 570, kontakt@swiat-kajakow.pl, swiatkajakow.pl

Wyświetlenia:  8116
Lokalizacja:

Ul. Młyńska
41-260 Sławków
Gmina: Sławków
Powiat: będziński


Region turystyczny: 
Jura Krakowsko-Częstochowska, Zagłębie Dąbrowskie
Lokalizacja: 
Nad wodą
Kategoria: 
Aktywnie

Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Kajak, Kanoe

Dostępność Sezonowy
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Pliki dźwiękowe
W pobliżu
Sławków
0.11 km
Sławków
0.16 km
Sławków
0.21 km
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Sławków
0.98 km
Sławków
1.30 km
Dąbrowa Górnicza
6.03 km
Gastronomia w pobliżu
Sławków
0.30 km
Sławków
0.38 km
Sławków
1.29 km
Wydarzenia w pobliżu
Dąbrowa Górnicza
2024-06-01
14.92 km
W muzeum miejskim Sztygarka w Dąbrowie Górniczej do końca wakacji można oglądać wystawę 3x15. Przemysłowa i hutnicza łąka po latach odkrywana w malarstwie, grafice, fotografii.
2024-04-09
19.34 km
Jura Krakowsko- Częstochowska, oprócz bogactwa przyrody , obfituje w niezapomniane imprezy i wydarzenia. Sezon turystyczny przed nami . Prezentujemy Kalendarium Wydarzeń Jurajskich na rok 2024 z najważniejszymi propozycjami imprez na terenie gmin członkowskich Związku Gmin Jurajskich.